top of page
Search
  • Writer's pictureAv.Onur Kıranşa

ŞAHIS FİRMASI (ŞİRKETİ) İLE LİMİTED ŞİRKET VE DİĞER SERMAYE ŞİRKETLERİ ARASINDAKİ FARKLAR

YAZAR : AV. ÖZGE ÖZŞAYLAN SERT


Şirket türleri genel anlamıyla sermaye şirketleri ve şahıs şirketleri olmak üzere ikiye ayrılıyor. Sermaye şirketleri ile şahıs şirketlerinin kuruluşlarından tasfiyelerine kadar birçok aşamasında farklılıklar vardır. Bu farklılıklar avantaj veya dezavantaja dönüşebilir. Şimdi kısaca bu şirket türler arasındaki farklara göz atalım.

Şirket türleri arasındaki farklılıklara kısaca değindikten sonra bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir konu daha var. Hukukumuzda tacir olabilmek için şirket kurmanıza gerek yoktur. Birçok kişi benim şahıs şirketim var derken aslında gerçek kişi tacir olduğunu ifade etmektedir. Gerçek kişi tacirler de bir şirket değil işletme söz konusudur ve bu bir şirket türü değildir.


Örneğin bir kafeyi işletmek için şirket kurmanıza gerek yoktur. Ancak siz kafeyi işletirken tacir sayılırsınız ve gerçek kişi tacir olursunuz. İşlettiğiniz kafe de bir ticari işletmedir. Tabii ki isterseniz bu kafeyi işletirken herhangi bir şirket türünü seçip şirketleşme yoluna da gidebilirsiniz. Şube ya da bayilik vererek çalışan büyük kafe zincirlerine baktığımızda şirketleşme yoluna gittiklerini görmekteyiz.


Karşılaştırmada da ifade ettiğimiz gibi şahıs şirketlerinde ortak sayısı bire düştüğünde şirket sona ermektedir. Bu yüzden Türk Ticaret Hukuku bakımından şahıs şirketi olarak kabul edilen şirketlerin tek başına kurulması mümkün değildir. İşlettiğiniz ticari işletme sizi şahıs şirketi yapmaz. Ama siz bir işletmeyi işletirken diğer koşullarında sağlanması durumunda tacir sayılırsınız.


Şahıs şirketleri ve sermaye şirketleri arasında çok fazla avantaj ve dezavantaj karşılaştırması yapabiliriz. Biz, girişimciler için ilk etapta önemli olan konular bakımından kısa bir karşılaştırma yaptık. Bu karşılaştırmadan yola çıkacak olursak;


Eğer elinizde belirli bir miktar sermayeniz varsa, (6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (‘‘TTK’’) md:580 hükmüne göre en az sermaye miktarı limited şirketler için 10.000 TL, Türk Ticaret Kanunu (‘‘TTK’’) md:332 hükmüne göre ise anonim şirketler için 50.000 TL) ve eğer tek başınıza bir şirket kurmak istiyorsanız sizin için sermaye şirketi kurmak daha avantajlı olabilir. Ancak elinizde bu kadar sermaye yoksa ve şirketleşme süreci için ilk etapta çok fazla sermaye ayırmak istemiyorsanız şahıs şirketlerine yönelmeniz uygun olacaktır.


Ayrıca girişiminizin ne tür bir girişim olduğu da şirket türleri arasında seçim yapmamızı etkileyecektir. Eğer küçük çapta bir girişimse ve büyük ticari faaliyetlerin olmayacağı düşünülüyorsa şahıs şirketleri tercih etmenin daha doğru olacağı kanaatindeyiz.

3,274 views0 comments

Comments


bottom of page